Aktuality

Veletrhy práce pomáhají se získáním nového zaměstnání

Firmy se při náboru zaměstnanců začínají zaměřovat na často opomíjené, a přesto tak důležité skupiny pracovníků starších 55 let, nebo maminek na rodičovské dovolené, kterým nabízejí flexibilnější pracovní dobu či zkrácené úvazky. Zvyšovat povědomí o nabídce zaměstnání se firmy snaží také u budoucích absolventů škol i zájemců o zaměstnání, kteří se mohou setkat s personalisty na Veletrzích práce Jihočeské hospodářské komory. Ty probíhají v průběhu celého dubna v jihočeských městech i na portále www.veletrhy-prace.cz.

„V současné době vnímáme, že se firmy snaží čím dál více přizpůsobit požadavkům zaměstnanců ohledně flexibility. Mnohé firmy také nabízí nástupní bonus, některé se zaměřují i na skupiny, jejichž potenciál bývá na trhu práce často opomíjen – pracovníky starší 55 let a maminky na rodičovské. Velmi nás proto potěšila zpětná vazba firem, které se už zúčastnily proběhlých veletrhů práce, kde našly nové kolegyně a pracovníky,“ říká Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory (Jhk), s tím, že například firmě Elkotex s.r.o. se díky veletrhu v Prachaticích podařilo najít nové švadleny.

Jihočeská hospodářská komora realizuje s partnery veletrhy práce v Jihočeském kraji již po sedmé.  Jejich přínos hodnotí kladně Petra Michlová z firmy HTP s.r.o., která se účastnila Veletrhu práce v Jindřichově Hradci: „Jako velký přínos Veletrhů práce vnímám hlavně účast studentů posledních ročníků středních škol a učilišť. Naše firma podporuje technické vzdělávání, a i když si nás studenti nevyberou jako budoucího zaměstnavatele, snažíme se o šíření myšlenky, že technické vzdělávání otevírá dveře k zajímavé kariéře. Samozřejmě, že je i příjemné setkat se ostatními zaměstnavateli a mít možnost si vzájemně vyměnit zkušenosti,“ dodává Petra Michlová s tím, že pro firmu bylo také zajímavé navázat kontakt se zástupcem jedné ze středních škol v oblasti vzájemné spolupráce studentských praxí nebo exkurzí v jejich firmě.

Právě možnost osobně představit nabídku zaměstnání, benefitů, podmínek přijímacího řízení, nebo zpracování diplomových prací již při studiu je přidanou hodnotou pro zaměstnavatele i uchazeče. A že je nabídka pozic z mnoha oborů opravdu pestrá, se mohou zájemci přesvědčit i na portále www.veletrhy-prace.cz, kde až do 28. dubna mohou reagovat na nabídky jihočeských zaměstnavatelů, nebo si vyhledat práci podle lokality, oboru, typu vzdělání či druhu pracovního poměru.

Na veletrhu jsme zaznamenali především poptávku po práci do výroby na pozice operátorů výroby, nástrojařů, obráběčů kovů, kontroly kvality. Všechny tyto pozice nabízíme. Dále máme zájem o pozice skladníků – manipulantů, materialistů, směnovou kontrolu, ale třeba i projektové manažery, obecně technické pozice,“ říká Dana Hrubcová, mzdová účetní a personalistka z firmy Knoflíkářský průmysl Žirovnice a zmiňuje, že nábor pracovníků a změny na trhu práce přináší mnohé výzvy, a to nejen kvůli nedostatku pracovníků: „V současné době se velice často setkáváme s tím, že uchazeči nechtějí, či nemohou pracovat ve vícesměnném pracovním režimu. Ať už je to z osobních důvodů, či z důvodu absence hromadné dopravy. K vámi pořádané akci jsme přistoupili aktivně a studenty a uchazeče o zaměstnání jsme oslovovali a hovořili s nimi. Návštěvnost tedy byla velice úspěšná a jsme moc spokojeni.“

 

  

Výzvám na trhu práce se firmy snaží čelit různými způsoby. Jak potvrzuje i průzkum společnosti Manpower Group, 33 % společností nabízí flexibilní pracovní dobu a 30 % firem nabízí zaměstnancům možnost výběru, odkud chtějí pracovat (domov/kancelář). 17 % společností uvedlo, že nedostatek talentů řeší zavedením automatizace některých úkolů a procesů. S největším nedostatkem talentů v Česku se potýká sektor Komunikační služby – 85 % zaměstnavatelů v tomto sektoru má potíže s obsazením pracovních pozic. Naopak nejmenší potíže s nedostatkem talentů má sektor Finance, pojištění a nemovitosti (45 %).

Veletrhy práce mohou být pro zaměstnavatele jedním ze způsobů, jak se osobně s pracovníky setkat a nabídnout jim například i možnosti částečných úvazků, které jsou čím dál častěji vyhledávané maminkami s dětmi. „Na veletrh navíc často zavítají návštěvníci, kteří cíleně práci hledají a jinde by se o ní nedozvěděli, nebo třeba preferují osobní přístup před vyhledáváním na internetu,“ myslí si Luděk Keist a zve na další akce, které se budou konat v Táboře (25. 4.), Českém Krumlově (26. 4.) a Kaplici (27. 4.).